Kalitesiz kömür kullanımından olabileceği gibi, alev kırıcı dilimlerin yüzeylerinde kurum birikmesi olma olasılığı da mümkün olabilir. Kömür kalitesi düşük ise, kömürü değiştirmenizi, soruna kurum neden oluyorsa; kazanın temizlenmesini öneririz.
Yine kalitesiz kömür kullanımından bu sorunla karşılaşılabileceği gibi, bacanızın aşırı çekiş yapıyor olması da mümkündür. Yakıtınızı değiştirmek sorununuzu giderebilir. Sorun yakıt değiştirmenize rağmen gitmiyorsa; baca çekişini direnç oluşturarak düşürmeye çalışınız.
Alev kırıcı dilimlerin araları ve baca klapesinin etrafı kurum dolmuş olabilir. Ya da baca klapesi fazla kapanıyor olabilir.Bu durumda kurum temizliği yapılması gerekiyor. Baca klapesi kapalı pozisyondayken az bir miktar açılması da sorunu giderebilir.
Termostat arızalanmış olabilir.Bu nedenle servo motor devreye giremiyor olabilir. Ya da bacanızda aşırı çekiş olduğunu söyleyebiliriz. Şayet termostat arızalı ise değiştirilmeli, değilse; baca çekişini direnç oluşturarak düşürmeliyiz.
Bu durumda termostat kesin olarak arıza yapmıştır. Değiştirilmesi sorunu giderecektir.
Buna genellikle kalitesiz yakıt neden olmaktadır. Fakat sürekli düşük sıcaklıkta yakma ve yanma havasının yetersizliği de bu soruna neden olabilmektedir. Yani baca çekişinin yetersizliği de bu soruna neden olabilir. Yakıtı değiştirmeniz veya sıcaklığı yükseltmeniz sorununuzu giderebilir. Bazen kazan mahalinin havalandırılması ve baca çekişinin artırılması da bu sorunu giderebilir.
Muhtemelen tesisatınızda sorun vardır. Boru izolasyonlarını, bina yalıtımını ve radyatör peklerini ve miktarlarını gözden geçirmeniz gerekir.
Izgaranın arasına kömür veya sert bir parça sıkışmış olabilir. Izgarayı kontrol edin.
Bunun nedeni kalitesiz yakıt olabilir, yakıtı değiştirmeniz sorunu giderebilir. Alev kırıcı dilimlerin araları ve baca klapesinin etrafı kurum dolmuş olabilir. Servo motor kapalı durumda yanma havası da yetersiz olabilir. Kazanın kurum temizliğinin yapılması sorunu ortadan kaldırabilir. Servo motorun çalıştığından emin olun, baca çekişi, fan ve mahalin havalandırmasını kontrol edin.
Redüktörünüz çalışmıyor. Helezonu kontrol ediniz, içinde sert bir cisim olabilir. Biraz bekledikten sonra termiğe basınız.
Alev kırıcı dilimlerin araları veya baca kurum bağlamış olabilir. Kazanın ve bacanın kurum temizliğini yapınız.
Yanma potası içinde bulunan hava delikleri kömür tozu ile tıkanmış olabilir. Deliklerin temizlenerek açılması sorununuzu giderecektir.
Isınmayan peteklerde hava olabilir ya da pompa yetersiz olabilir. Peteklerin havasının alınması sorunu gidermiyorsa; tecrübeli birine pompa ve tesisatınızı kontrol ettiriniz.